Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.Wybór właściwego sposobu inwestowania pieniędzy zależy od wielu różnych czynników określających profil danego inwestora.Jedne z najważniejszych to stopień akceptowanego ryzyka, oczekiwana stopa zwrotu, oraz horyzont czasowy inwestycji.W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem wśród naszych inwestorów cieszą się rozwiązania inwestycyjne oparte o rynek mieszkaniowy.
Inwestycje w projekty deweloperskie to rozwiązania umożliwiające inwestorom bezpośrednią i jednocześnie bezobsługową formę uczestniczenia w projekcie deweloperskim poprzez nabycie udziałów w spółce celowej powołanej do realizacji inwestycji mieszkaniowej.Większościowym udziałowcem spółki celowej odpowiedzialnym za organizację całego procesu inwestycji jest deweloper posiadający odpowiednie zasoby i doświadczenie. Inwestor natomiast nabywa udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki celowej stając się jej wspólnikiem. Warunki umowy określają termin w którym deweloper zobowiązuję się odkupić od inwestora udziały po z góry określonej cenie oraz wypłaty w okresie trwania inwestycji zaliczki na poczet ceny udziałów stanowiącej zysk inwestora.
Taka konstrukcja umożliwia uzyskanie atrakcyjnej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału ( 10-11% rocznie ) przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą tej formy inwestowania jest stosunkowo krótki czas inwestycji wynoszący zazwyczaj 24 miesiące.
W projekcie deweloperskim realizowanym w modelu equity zarówno deweloper jak i inwestorzy ponoszą ryzyko niewywiązania się z zawartej między sobą umowy.
Warunki takiej umowy określają termin w którym deweloper zobowiązuję się odkupić od inwestora udziały po z góry określonej cenie oraz wypłaty w okresie trwania inwestycji zaliczki na poczet ceny udziałów stanowiącej zysk inwestora. Inwestor natomiast wyraża zgodę na odkupienie po określonej cenie i w ustalonym terminie udziałów przez dewelopera.
Powszechnie stosowanym zabezpieczeniem przed niewywiązaniem się z umowy jest zastosowanie tzw. klauzul opcyjnych.
Opcja to nic innego jak kontrakt zawarty pomiędzy stronami w którym jedna strona ma prawo zażądać od drugiej strony działania na ustalonych w kontrakcie warunkach. Druga strona ma obowiązek zrealizować określone działanie, gdy takie żądanie nastąpi.
Opcja call – gwarantuje deweloperowi możliwość nabycia w przyszłości od inwestora określonej liczby udziałów.
Opcja put – gwarantuje możliwość sprzedaży przez inwestora określonej liczby udziałów deweloperowi.
Aby klauzule opcyjne wywoływały skutek prawny powinny zostać oparte na ofercie w której w dniu zawarcia umowy udziałowiec ( inwestor ) składa deweloperowi nieodwołalną ofertę sprzedaży udziałów ( opcja call) a w przypadku opcji put – deweloper składa inwestorowi nieodwołalną ofertę zakupu udziałów.