Jednym z głównych zadań Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CBR) jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego. W Centralnym Rejestrze Beneficjenta Rzeczywistych ujawnia się dane dotyczące imienia i nazwiska, numeru Pesel, państwa zamieszkania oraz informację o wielkości i charakterze udziału bądź uprawnień przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu.
Obligatoryjnemu wpisowi do CRBR podlegają wszystkie spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, które nie są notowane na giełdzie.
Ze względu na epidemię koronawirusa spółki, które powstały przed 13 października 2019 r. mają na to czas do 13 lipca 2020 r. natomiast nowe spółki powinny zostać wpisane w terminie 7 dni od daty rejestracji spółki w KRS.
Dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zgłasza wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki i nie ma możliwości powierzenia tego zadania innym osobom.
Zgłoszenie do CRBR możesz złożyć w formie elektronicznej na stronie internetowej crbr.podatki.gov.pl