Zakupu nieruchomości często wiąże się z koniecznością podpisania umowy przedwstępnej. Zawierana jest ona zazwyczaj wtedy, kiedy zawarcie transakcji uzależnione jest od uzyskania kredytu hipotecznego. W celu zabezpieczenia transakcji sprzedający wpłaca zadatek lub zaliczkę, która zostanie rozliczona na poczet ceny sprzedaży.To jaką formę przyjmiemy ma duże znaczenie w sytuacji kiedy jedna ze stron wycofa się z umowy przedwstępnej.
Zaliczka
Pojęcie zaliczki nie występuje w Kodeksie Cywilnym. Zarówno kupujący jak i sprzedający mogą w każdym czasie wycofać się z umowy nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Nie jest to więc dobry sposób zabezpieczenia transakcji ponieważ sprzedający może w każdej chwili znaleźć kontrahenta, który zaoferuje mu atrakcyjniejsze warunki i z nim zawrzeć umowę kupna-sprzedaży.
Zadatek
Zgodnie z zapisami art. 394 Kodeksu Cywilnego w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Zadatek pełni z jednej strony funkcję zabezpieczenia transakcji, natomiast z drugiej pewną formę odszkodowania w sytuacji, gdy do wykonania umowy nie dojdzie z winy jednej ze stron. Umowa przedwstępna powinna określać cenę transakcji oraz wysokość i termin wpłaty zadatku. Jeśli zadatek nie zostanie wpłacony w terminie uzgodnienie to uznaje się za nieważne. Istnieją również okoliczności w których sprzedający zobowiązany jest do zwrotu zadatku w niezwiększonej kwocie. Następuje to wtedy, kiedy umowa nie została zrealizowana wskutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponoszą obie strony, bądź wtedy, gdy umowa nie doszła do skutku, jednak żadna ze stron nie ponosi za to odpowiedzialności.
Niniejszy wpis nie jest poradą prawną a wyłącznie informacją wynikającą z ogólnych przepisów prawa