Zgodnie z treścią ustawy wspólnicy wieloosobowej spółki z o.o. nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Art. 8 ust. 6 pkt. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jasno definiuje osobę prowadzącą działalność gospodarczą i zgodnie z jego treścią za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się m.in., jedynego wspólnika spółki z o.o.
Czy wobec tego współwłaściciele spółki z o.o. w której jeden ze wspólników posiada 92% udziałów a drugi 8% podlegają ubezpieczeniom społecznym ?
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 2011r., sygn. I UK 8/11, stwarza Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pewnego rodzaju furtkę pozwalającą uznać większościowego wspólnika za tzw.,, niemal jedynego wspólnika ” i obciążyć składkami ZUS.
Powyższa sprawa dotyczyła sytuacji w której jeden ze wspólników posiadał 124 ze 125 udziałów. W uzasadnieniu wyroku SN wskazał, że takiego wspólnika należy traktować jako jedynego wspólnika a drugiego mniejszościowego określił mianem „udziałowca iluzorycznego”.
Z powodu braku jasnych uregulowań w przepisach warto zapewnić mniejszościowemu wspólnikowi poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w umowie spółki silniejszej pozycji na zgromadzeniu wspólników. Zapisy mogą dotyczyć np. jednomyślności w podejmowaniu określonych uchwał.
Niniejsza wpis jest poradą prawną tylko informacją wynikającą z przepisów prawa