Zawierając umowę ubezpieczenia na życie powinieneś wskazać osobę lub osoby uprawnione do otrzymania świadczenia na wypadek Twoje śmierci. Możesz wskazać uposażonych głównych, czyli osoby, które w pierwszej kolejności będą uprawnione do otrzymania świadczenia oraz uposażonych zastępczych, którzy otrzymają świadczenie dopiero po śmierci uposażonych głównych. W każdym czasie możesz zmienić lub odwołać uposażonych i nie wymaga to zgody ubezpieczyciela.
Jeżeli nie wyznaczysz uposażonych to suma ubezpieczenia przypada najbliższej rodzinie w kolejności przewidzianej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z reguły zakłady ubezpieczeń przewidują, że świadczenie jest spełniane na rzecz członków rodziny ubezpieczonego w następujący sposób:
1) małżonek,
2) dzieci – w częściach równych,
3) rodzice – w częściach równych,
4) rodzeństwo – w częściach równych,
5) pozostałe osoby będące spadkobiercami ubezpieczonego – w częściach równych, z wyłączeniem gminy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarbu Państwa.
Suma ubezpieczenia, czyli świadczenie jakie otrzymują uposażeni nie stanowi spadku po ubezpieczonym i jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn, a także podatku dochodowego.
Piotr Siejka