Podstawowym celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnego zysku.Im większy zysk będziemy chcieli osiągnąć, tym większe ryzyko będziemy ponosili, co czasem kończy się upadłością firmy.Bankructwo firmy może wynikać z wielu przyczyn, bardzo często niezależnych od przedsiębiorcy. Jedyne co można w takiej sytuacji zrobić to zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami bankructwa. Najbardziej zagrożona jest branża budowlana, przemysł i handel.
Jakie są najczęstsze przyczyny bankructwa firmy?
1.Nierzetelni kontrahenci – niewywiązywanie się kontrahentów z terminowego regulowania płatności lub ich całkowity brak jest najczęstszą przyczyną utraty płynności finansowej i może doprowadzić do upadłości firmy.
2.Kary umowne – w branży budowlanej kary umowne stanowią bardzo popularną formę zabezpieczenia prawidłowości i terminowości wykonania umowy. Jeżeli nie wywiążesz się z umowy w ustalonym terminie to może Cię to bardzo drogo kosztować.
3.Zmiany w prawie -jak wynika z obliczeń firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, w 2020 r. uchwalono w Polsce 14,9 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych. Zmiany w prawie nakładają na przedsiębiorców szereg wymogów, a przedsiębiorcy, którzy nie wdrożą nowych przepisów w terminie, czekają kary finansowe.
4. Wypłata odszkodowania – każdy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za wyrządzenie szkody osobom trzecim w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mogą to być szkody materialne oraz osobowe. Jeśli w następstwie wypadku doszło do śmierci pracownika w winy pracodawcy wówczas członkowie jego rodziny mogą ubiegać się o odszkodowanie z tytułu spadku stopy życiowej oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
Jak można się zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami bankructwa?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to za zobowiązania firmy odpowiadasz całym swoim majątkiem. To samo dotyczy spółki cywilnej, gdzie zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność łączną.
Dużo bezpieczniejszą forma prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z o.o. ponieważ wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem. Odpowiada za nie sama spółka majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Należy jednak podkreślić, że za zobowiązania spółki mogą odpowiadać członkowie zarządu w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki, jeśli nie zgłosili w terminie wniosku o upadłość spółki.
Dodatkową korzyścią z prowadzenia działalności gospodarczej w formie wieloosobowej spółki z o.o. jest brak konieczności opłacania przez współwłaścicieli spółki, składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Prowadząc działalność gospodarczą warto też wykupić polisę OC, która chroni przedsiębiorcę przed ewentualnymi roszczeniami kontrahentów dotyczącymi szkód spowodowanych niewywiązaniem się lub nienależytym wywiązaniem się ze zobowiązań umownych, jak również spowodowania śmierci, uszkodzenia ciała, lub rozstroju zdrowia osoby trzeciej.
Jeśli masz pytania dotyczące prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. lub poszukujesz dobrego biura rachunkowego to zapraszam do kontaktu >> tutaj