Finanse firmowe

Wraz z nowelizacją kodeksu spółek handlowych, ustawodawca wprowadził nowy rodzaj spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021r. Prosta spółka akcyjna to nowoczesna forma spółki niepublicznej  cechująca się brakiem nadmiernych formalności związanych z jej założeniem. Ta forma prowadzenia biznesu jest  szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem kapitału w obrocie niepublicznym.

Prostą spółkę akcyjną  można zarejestrować w formie aktu notarialnego lub elektronicznie w trybie S 24.Wymagany kapitała akcyjny wynosi 1 zł,a jego zmiana nie wymaga zmiany umowy spółki. Dla porównania, do założenia spółki akcyjnej wymagany jest kapitał w wysokości minimum 100 000 zł. Kapitał powinien zostać wniesiony do 3 lata od rejestracji spółki, chyba że w umowie spółki, w uchwale akcjonariuszy albo w uchwale zarządu(rady dyrektorów)zostanie przewidziane wcześniejsze wniesienie wkładów. Akcje będą zdematerializowane i zapisane w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym m.in. przez notariuszy lub firmy inwestycyjne. Istnieje możliwość zwrotu środków z wniesionych wkładów w toku działalności spółki pod warunkiem, że wypłata nie doprowadzi do niewypłacalności spółki. W spółce tworzy się obowiązkową rezerwę na pokrycie strat w wysokości odpisu 8% z zysku za dany rok obrotowy. Odpisy z zysku na kapitał akcyjny następują do momentu, w którym kapitał ten osiągnie 5% sumy zobowiązań spółki.

Zarząd w prostej spółce akcyjnej może być jedno lub wieloosobowy, a jego członkowie są powoływani i odwoływani w drodze uchwały akcjonariuszy. Alternatywnym wyborem wobec powołania zarządu jest ustanowienie rady dyrektorów. Rada dyrektorów reprezentuje spółkę oraz sprawuje nadzór nad prowadzeniem spraw spółki. Łączy zatem w sobie funkcje zarządcze i nadzorcze.

Akcjonariusze PSA odpowiadają za zobowiązania spółki do wysokości wkładów do których  wniesienia zostali zobowiązani.

Odpowiedzialność członków zarządu P.S.A jest ograniczona, to oznacza, że osoby zasiadające w zarządzie spółki będą mogły uchylić się od odpowiedzialności jeśli we właściwym czasie złożą wniosek o ogłoszenie upadłości. Podmiot, wobec którego wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości , powinien nie później niż w terminie trzydziestu dni od tego dnia, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Procedura likwidacji prostej spółki akcyjnej możliwa jest poprzez przeprowadzenie uproszczonego procesu  likwidacji  polegającego  na przejęciu całego majątku spółki likwidowanej przez jednego z akcjonariuszy. Zgodę na przejęcie majątku musi również wydać sąd rejestrowy, a warunkiem do tego jest uprawdopodobnienie przez akcjonariusza przejmującego majątek, że nie doprowadzi to do pokrzywdzenia wierzycieli ani akcjonariuszy spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *