Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą na postawie wpisu do CEIDG to możesz powołać zarządcę sukcesyjnego, który w przypadku Twojej przedwczesnej śmierci przejmie prowadzenie przedsiębiorstwa i zapewni jego bieżące funkcjonowanie, aż do czasu ostatecznego zakończenia formalności spadkowych.
Zarządca przejmie różne sprawy, które wcześniej należały do Ciebie: zawieranie umów, spłata kredytów, realizacja zobowiązań w stosunku do ZUS, Urzędu Skarbowego, zatrudnianie i zwalnianie pracowników.
Jeżeli zarządca sukcesyjny nie został ustanowiony to po Twojej śmierci może go powołać małżonek o ile przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku albo inny spadkobierca ustawowy, który przyjął spadek. Zarządca sukcesyjny działa w imieniu własnym, ale na rachunek następców prawnych przedsiębiorcy dlatego nie odpowiada osobiście za zobowiązania w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Zarządca sukcesyjny może ponadto dysponować rachunkiem bankowym przedsiębiorcy ale kluczowe decyzje musi konsultować z osobami, którym przysługiwać będą prawa do przedsiębiorstwa.
Jeżeli po dwóch miesiącach od dnia śmierci przedsiębiorcy, żaden ze spadkobierców przedsiębiorcy nie przyjmie spadku zarząd sukcesyjny wygasa. W sytuacji, gdy zarządca sukcesyjny działa na rzecz małżonka przedsiębiorcy może prowadzić tę działalność przez dwa lata. W szczególnych przypadkach sąd może przedłużyć okres zarządu na czas nie dłuższy niż 5 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Osoby, które będą prowadziły nabyte przedsiębiorstwo w spadku zostaną zwolnione z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenie nabycia przedsiębiorstwa naczelnikowi urzędu skarbowego oraz prowadzenie nabytej firmy przez co najmniej 5 lat.Obecnie z takiego zwolnienia może korzystać tylko najbliższa rodzina zmarłego przedsiębiorcy.
Niniejszy wpis nie jest poradą prawną tylko informacją wynikających z ustawy o zarządzie sukcesyjnym z dnia 5 lipca 2018 roku