Emerytura

Cechą charakterystyczną ubezpieczenia na życie i dożycie jest gwarancja wypłaty określonego w umowie świadczenia, co istotnie odróżnia je od ubezpieczeń z funduszem inwestycyjnym czy tzw. polisolokat, w których ryzyko inwestycyjne zawsze  ponosi klient. Zawierając umowę znasz już gwarantowaną kwotę, którą Ubezpieczyciel wypłaci po zakończeniu umowy. Masz również możliwość partycypowania w zyskach z inwestycji powiększających wartość oszczędności emerytalnych. Pieniądze wypłacone  na koniec okresu ubezpieczenia, nie podlegają opodatkowaniu 19–procentowym podatkiem od dochodów kapitałowych. Umowa zapewnia również wypłatę świadczenia w przypadku śmierci  dzięki czemu masz  pewność, że jeśli Ciebie zabraknie Twoi bliscy  otrzymają środki zapewniające im spłatę zobowiązań i zabezpieczenie finansowe na przyszłość.
                         
Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie na życie i dożycie ?                                        

Ubezpieczenie skierowane  jest do osób, które szczególna uwagę przywiązują do bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału. Jest to  idealne rozwiązanie dla małżeństw z dziećmi oraz osób posiadających długoterminowe zobowiązania finansowe.

Jaki jest optymalny okres  oszczędzania ?

Zalecany okres oszczędzania to min. 20 lat, ale można zawrzeć taką umowę również na krótszy okres np. 10-15 lat.

Ile wynosi wysokość  składki ?

W większości Towarzystw Ubezpieczeniowych składki zaczynają się od kwoty 150-300 zł miesięcznie.

Od czego zależy wysokość składki ?

Wysokość składki zależy od: sumy ubezpieczenia, wieku , okresu trwania umowy, wykonywanego zawodu, stanu zdrowia.

Co się stanie jeżeli z różnych względów nie będę mógł kontynuować umowy ?

Jeżeli nie będziesz mógł kontynuować umowy to masz do dyspozycji kilka ,, kół ratunkowych ”
  • Pierwsze ,, koło ratunkowe ” – okres karencji w opłacaniu składki od 1 do 3 miesięcy
  • Drugie ,, koło ratunkowe” –  zawieszenie opłacania składki
  • Trzecie,, koło ratunkowe ” – zmniejszenie wysokości składki
  • Czwarte ,, koło ratunkowe ” – przekształcenie ubezpieczenia w bezskładkowe ( umożliwia utrzymanie umowy w mocy bez konieczności opłacania składek i przy zredukowanej sumie ubezpieczenia)
  • Piąte ,, koło ratunkowe  ” – wypłata wartości wykupu. Jest to kwota obliczana indywidualnie dla każdej polisy i stanowi część wpłaconych składek. Im dłużej trwa umowa tym procentowa wartość wykupu jest większa.Wykup polisy przed terminem jest najmniej korzystnym rozwiązaniem którego raczej nie polecam.

Niektóre  z powyższych opcji są dostępna od razu po podpisaniu umowy a niektóre dopiero po 2 lub 3 latach. Wszystko zależy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego z którym zawarłeś umowę.
Jak mogę ocenić wypłacalność Towarzystwa Ubezpieczeniowego ?

Podstawą  oceny wypłacalności Ubezpieczyciela są posiadane przez niego tzw.rezerwy techniczno –  ubezpieczeniowe czyli środki przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań Towarzystwa z tytułu zawartych umów ubezpieczenia. Wysokość rezerw jest ustalana metodą matematyki ubezpieczeniowej a jej wysokość nie powinna być mniejsza niż 150% wszystkich składek ubezpieczeniowych.








Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *