W testamencie możemy wyznaczyć nie tylko osoby, które będą dziedziczyć pozostawiony przez nas majątek, ale również decydować, które składniki majątku trafią do określonej osoby. Możemy to zrobić poprzez zapis zwykły lub zapis windykacyjny.
Zapis zwykły będzie zobowiązywał spadkobiercę lub spadkobierców do spełnienia określonego świadczenia majątkowego. Przedmiotem takiego zapisu mogą być zarówno prawa majątkowe np. prawo własności nieruchomości jak i przedmioty np. samochód, złoto, antyki itp.Uprawniona z zapisu zwykłego osoba (zapiskobierca) nie nabywa przedmiotu zapisu z chwilą otwarcia spadku. Może ona jedynie żądać aby spadkobierca niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu spełnił na jego rzecz określone świadczenie.
Zapis windykacyjny wymaga formy aktu notarialnego i pozwala, skutecznie przekazać wyznaczonej osobie określony składnik majątku. Polega to na tym, że już w chwili śmierci spadkodawcy na uprawnioną osobę przechodzą prawa lub własność rzeczy. Można w ten sposób przekazać firmę dzieciom, przepisać mieszkanie, lub przekazać gospodarstwo rolne.
Niniejszy wpis nie jest poradą prawną tylko informacją wynikająca z przepisów prawa.