Wprowadzenie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej spowodowało również wymóg sporządzenia tzw. remanentu likwidacyjnego i zapłaty VAT od niesprzedanych towarów jeśli w określonym terminie nie zostanie powołany zarządca sukcesyjny, a spadkobierca złożył wcześniej naczelnikowi urzędu skarbowego pismo o kontynuowaniu prowadzenia firmy.
Dyrektor KIS w jednej ze spraw powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z którego wynika, że jeżeli podatnik zatrzymał towary, a wcześniej odliczył od niech podatek VAT, to należy uznać, to za odpłatną dostawę, która podlega opodatkowaniu i wskazał, że w związku z niepowołaniem zarządcy sukcesyjnego, na spadkobierczyni spoczywa obowiązek sporządzenia spisu z natury i odprowadzenie należnego podatku.
Co na to Wojewódzki Sąd Administracyjny?
WSA w Warszawie 2 stycznia 2020r. wydał w tej sprawie precedensowy wyrok (sygn. akt VIII SA/Wa 791/19) uchylając niekorzystne dla spadkobierców stanowisko fiskusa i uzasadniając swoją decyzje tym, że opodatkować można jedynie konsumpcję, a więc gdy firma kończy swoją działalność, a składniki jej majątku zostaną przeniesione do majątku prywatnego. Żądanie zapłacenia podatku VAT od remanentu likwidacyjnego w sytuacji, gdy spadkobiercy kontynuują działalność gospodarczą, naruszałoby zasadę neutralności VAT.