Ubezpieczenia na życie i zdrowie

Jeżeli wypłacisz  pieniądze z konta po śmierci właściciela rachunku bez odpowiedniego upoważnienia, będzie to uznane za przestępstwo przeciwko mieniu. Art. 284 § 1 Kodeksu karnego mówi, że „kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5”.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku śmierci posiadacza rachunku wypłata zgromadzonych oszczędności przez spadkobierców jest możliwa po przedstawieniu w banku notarialnego poświadczenia dziedziczenia lub prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.Przeprowadzenie sprawy sądowej wymaga czasu i jest związane z dodatkowymi kosztami.

W jaki sposób bank może dowiedzieć  się o śmierci właściciela rachunku?

Zgodnie z art. 59 a ustawy Prawo bankowe po upływie 5 lat od dokonania ostatniej operacji na rachunku bank ma obowiązek sprawdzenia w rejestrze PESEL, czy właściciel konta żyje, czy nie.

Jak możesz  wypłacić pieniądze z konta bez przeprowadzania sprawy spadkowej?

Prawo bankowe daje możliwość posiadaczom rachunków indywidualnych oraz rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej udzielenia dyspozycji wypłaty przez bank wskazanym osobom określonych kwot pieniężnych po swojej śmierci. Krąg osób, którym w ten sposób można przekazać środki jest ściśle określony i dotyczy wyłącznie: małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, dziadków i wnuków.

Suma wypłat nie może przekroczyć  20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ( w lipcu  2024r. kwota ta wynosiła 165 556 zł )

Wypłata środków na podstawie dyspozycji jest wyłączona spod reguł dziedziczenia, ale nie należy zapominać, że w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci posiadacza rachunku powinniśmy złożyć w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe.

Chcąc w pełni zabezpieczyć swoch bliskich warto również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia  na życie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że otrzymanie pieniędzy z polisy przez osobę uposażoną nie wymaga przeprowadzenia postępowania spadkowego. Oznacza to również, że spadkobiercy zmarłego nie mogą wystąpić o zachowek od uposażonego za środki pochodzące z wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *