
Zgodnie z definicją obligacja to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent czyli Państwo stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza (Twoim) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia (np. wypłaty odsetek i wykupu obligacji).
W przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu spadek stóp procentowych powoduje, że ich wartość rynkowa rośnie, lecz tracą one na wartości, gdy stopy procentowe idą w górę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obligacji 3,4 lub 10 letnich, których oprocentowanie jest zmienne i uzależnione od rynkowych stóp procentowych lub inflacji. Jeśli inflacja i stopy procentowe rosną to oprocentowanie tych obligacji również wzrasta.
Poniżej przedstawiam przykłady takich obligacji:
Oprocentowanie trzyletnich zmiennoprocentowych obligacji skarbowychwyemitowanych 01 kwietnia 2020r w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 2,20% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M.( aktualnie 0,72%) a odsetki są wypłacane co pół roku.
Oprocentowanie czteroletnich indeksowanych obligacji skarbowych (COI0424) w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 2,40% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki są wypłacane co roku.
W oparciu o obligacje skarbowe konstruowanych jest wiele produktów emerytalnych i ubezpieczeniowych. Jak funkcjonują takie rozwiązania pisałem tutaj >>
Niniejszy wpis nie jest poradą inwestycyjną a jedynie osobistą opinią autora, który dzieli się na tym blogu swoim doświadczeniem w zakresie oszczędzania i inwestowania kapitał
BEZPŁATNY WEBINAR
Zapisz się >>