Inwestowanie i oszczędzanie

W projekcie deweloperskim realizowanym w modelu biznesowym polegającym na nabyciu przez inwestorów  udziałów w podwyższonym kapitale spółki celowej powołanej do realizacji inwestycji mieszkaniowej, zarówno deweloper jak i inwestorzy ponoszą ryzyko niewywiązania się z zawartej między sobą umowy.

Warunki takiej umowy określają termin w którym deweloper zobowiązuję się odkupić od inwestora udziały po z góry określonej cenie oraz wypłaty w okresie trwania inwestycji zaliczki na poczet ceny udziałów stanowiącej zysk inwestora. Inwestor natomiast wyraża zgodę na odkupienie po określonej cenie i w ustalonym terminie udziałów przez dewelopera.Powszechnie stosowanym zabezpieczeniem przed niewywiązaniem się z umowy jest zastosowanie tzw. klauzul opcyjnych.

Opcja to nic innego jak kontrakt zawarty pomiędzy stronami w którym jedna strona ma prawo zażądać od drugiej strony działania na ustalonych w kontrakcie warunkach. Druga strona ma obowiązek zrealizować określone działanie, gdy takie żądanie nastąpi.

W inwestycjach opartych o udziały w spółkach celowych realizujących inwestycje deweloperskie stosuje się dwa rodzaje opcji.

Opcja call  gwarantuje deweloperowi  możliwość nabycia w przyszłości od inwestora określonej liczby udziałów

Opcja put  gwarantuje możliwość sprzedaży przez inwestora określonej liczby udziałów deweloperowi

Aby klauzule opcyjne wywoływały skutek prawny powinny zostać  oparte na ofercie w której  w dniu zawarcia umowy udziałowiec ( inwestor ) składa deweloperowi  nieodwołalną ofertę sprzedaży udziałów ( opcja call) a w przypadku opcji put – deweloper składa  inwestorowi nieodwołalną ofertę zakupu udziałów. Oferta powinna wskazywać sposób wyliczenia ceny udziałów oraz  termin, w jakim uprawniony może ofertę przyjąć i wykonać  prawo opcji. Ważne jest aby oferta została złożona z podpisami potwierdzonymi notarialnie.

Inwestycje oparte o udziały w spółkach deweloperskich stanowią alternatywę dla lokat bankowych i funduszy inwestycyjnych. Horyzont czasowy inwestycji wynosi zazwyczaj od 18 do 27 miesięcy a roczna stopa zwrotu kształtuję się na poziomie 7%-7,5%

 

Niniejsza informacja nie ma na celu nakłonienia Klienta do inwestycji w konkretne aktywa i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie powinna być ona w szczególności rozumiana jako forma świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego, w szczególności jako rekomendacja inwestycyjna, ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a autor opracowania nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *