Nie ma zysku bez ryzyka – decydując się na inwestowanie kapitału zawsze należy brać pod uwagę zarówno oczekiwaną stopę zwrotu jaki i związane z daną inwestycją ryzyko.
Poziom ryzyka zależy od rodzaju instrumentu finansowego, w który inwestujemy swoje oszczędności. Inwestowanie w obligacje korporacyjne zawsze wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Decydując się na zakup np. obligacji spółki działającej na rynku deweloperskim powinieneś przeanalizować poniższe ryzyka:
- Ryzyka związane z opóźnieniem inwestycji
- Ryzyka związane ze wzrostem kosztów działalności
- Ryzyka zmian cen nieruchomości
- Ryzyka błędnej wyceny nieruchomości
- Ryzyka związanego z prawem do nieruchomości.
Mogą też wystąpić ryzyka, które w momencie podejmowania decyzji inwestycyjnej trudno było przewidzieć. W szczególności do zdarzeń takich zaliczyć można działanie sił przyrody, niepokoje społeczne czy pandemie.
Jak wobec tego zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty kapitału?
Zdecydowanie bezpieczniejsze jest inwestowanie w obligacje zabezpieczone niż niezabezpieczone.
Do najczęściej stosownych form zabezpieczenia wierzytelności wynikających z obligacji należą:
- Hipoteka na nieruchomości
- Zastaw rejestrowy na udziałach emitenta
- Przewłaszczenie na zabezpieczenie udziałów
- Zastaw rejestrowy na wierzytelnościach z tytułu rachunku
- Poddanie się przez emitenta egzekucji w trybie 777 k.p.c.
Kiedy możesz żądać natychmiastowgo wykupu obligacji?
Zgodnie z art.74 ust. 2 ustawy o obligacjach jeżeli emitent jest w zwłoce z wykonaniem w terminie, w całości lub części, zobowiązań wynikających z obligacji, obligacje podlegają, na żądanie obligatariusza, natychmiastowemu wykupowi w części, w jakiej przewidują świadczenie pieniężne. Obligatariusz może żądać wykupu obligacji również w przypadku niezawinionego przez emitenta opóźnienia nie krótszego niż 3 dni, chyba że warunki emisji wskażą krótszy okres.Ponadto obligacje podlegają natychmiastowemu wykupowi jeżeli emitent nie ustanowił zabezpieczeń w terminach wynikających z warunków emisji (art. 74 ust. 3 ustawy o obligacjach).Jeśli emitent nie wypełnił zobowiązań wynikających z warunków emisji obligacji możesz złożyć żądanie natychmiastowego wykupu obligacji wskazując w nim termin spełnienia zobowiązania a jeśli nie zostanie ono spełnione skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.