Podstawową funkcją giełdy jest organizacja handlu papierami wartościowymi. Transakcje na GPW odbywają się w dni robocze podczas tzw. sesji. Handel odbywa się wyłącznie wirtualnie
ponieważ papiery wartościowe i związane z nimi transakcje są zapisami cyfrowymi. Na giełdzie handluje się podobnie jak na aukcjach internetowych. Jeśli chcesz kupić akcje czy inne instrumenty finansowe to składasz zlecenie zakupu podając dokładnie: co chcesz kupić, jaką ilość, w jakim terminie, jaką cenę jesteś skłonny zapłacić oraz do kiedy Twoja oferta jest ważna.
Ceny papierów wartościowych ustalane są na podstawie składanych zleceń kupna i sprzedaży. Jeżeli udaje się uzgodnić pomiędzy stronami cenę zakupu to dochodzi do transakcji. W ten sposób oczywiście w dużym uproszczeniu ustalany jest bieżący kurs akcji. Ceny akcji zależą również od rozwoju danej spółki i jej wyników finansowych. Jeżeli spółka osiąga dobre wyniki to wzrasta liczba inwestorów chcących zakupić jej akcje a to z kolei przekłada się na wzrost popytu i podnosi cenę akcji.
Niestety kurs akcji nie zależy wyłącznie od kondycji danego przedsiębiorstwa. Jeśli sytuacja gospodarcza jest słabsza lub niepewna a inwestorzy powstrzymują się od transakcji lub sprzedają instrumenty finansowe to ceny zazwyczaj maleją i mamy wtedy do czynienia z tzw. bessą .
Giełda stanowi też swoistą agencję informacyjną – dostarcza informacji dotyczących spółek oraz koniunktury w poszczególnych segmentach giełdy.
Jeżeli chcesz kupować akcje na giełdzie to musisz założyć rachunek w Domu Maklerskim za pośrednictwem, którego będziesz mógł przekazywać zlecenia do systemu transakcyjnego GPW.
Warszawska giełda jest głównym elementem rynku wtórnego i oprócz Głównego Rynku prowadzi rynek małych spółek NewConnect i rynek obligacji Catalyst.Na Rynku Głównym handluje się miedzy innymi: akcjami, innymi papierami o charakterze udziałowym oraz instrumentami pochodnymi.
Rynek Catalyst został powołany przez Giełdę Papierów Wartościowych 30 września 2009 roku.Przedmiotem handlu na tym rynku są obligacje komunalne, korporacyjne i listy zastawne.
Rynek NewConnect jest rynkiem dla spółek o dużej dynamice wzrostu poszukujących kapitału rzędu od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych. Rynek ten powstał z myślą o firmach, którym zastrzyk kapitału otworzy możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w ich innowacyjności, a w efekcie da szansę na rozwój uwieńczony awansem do grona dużych i wartościowych polskich spółek. Ze względu na specyfikę emitentów, rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie – tańsze pozyskanie kapitału.