Według raportu przygotowanego przez Credit Suisse Research Institute wynika, że w Polsce mamy obecnie 116 tysięcy osób z majątkiem przekraczającym milion dolarów. Za 5 lat liczba ta podskoczy o 74 procent i będzie to jeden z największych wzrostów na świecie. Zapewne znajdą się w tym gronie ludzie, którzy otrzymają spadek lub wygrają na loterii. Niestety część z nich nie będzie mentalnie przygotowana na tak dużą sumę pieniędzy i jak pokazują statystyki szybko stracą swoje bogactwo a część z nich popadanie w długi.
Powodów dla, których nie ma więcej ludzi bogatych jest zapewne wiele. Dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat i skupić na 3 moim zdaniem najważniejszych przyczynach.
1.Ludzie, którzy nie posiadają pieniędzy mają negatywne przekonania na temat bogactwa i dobrobytu.
A Ty co myślisz na temat pieniędzy. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniami typu: pierwszy milion trzeba ukraść, pieniądze szczęścia nie dają, bogactwo można zdobyć tylko kosztem innych.Czy raczej bliższe będą Ci stwierdzenia typu: pieniądze sprawiają, że ludzie są szczęśliwsi, pieniądze mogą służyć czynieniu dobra, pieniądze są wspaniałe. Zastanów się w jakim stopniu Twoja dzisiejsza sytuacja jest odzwierciedleniem tych przekonań.
2.Ludzie, którzy nie posiadają pieniędzy nie mają celu w życiu.
Bogaci stawiają sobie ambitne ale realistyczne cele.Badania neuropsychologów potwierdzają, że gdy stawiamy sobie cele , zachowujemy się tak jakby były one częścią nas. Mózg nie potrafi do końca rozróżnić tego co mamy w tej chwili od tego co chcemy mieć i wierzy, że pożądany efekt jest częścią nas samych. Aby zaktywizować obszary mózgu , które są za to odpowiedzialne, należy swój cel wizualizować.
3.Ludzie nie mają pieniędzy ponieważ nie oszczędzają.
Podczas rozmów z klientami często słyszę stwierdzenia typu,, jak będę więcej zarabiał to zacznę oszczędzać ”. Prawda jest niestety taka, że kiedy zarabiają więcej to ich wydatki rosną do poziomu zarobków i nadal nic nie oszczędzają. Analizując zachowania ludzi bogatych zauważyłem, iż są oni świadomi tego, że wysokie dochody wcale nie oznaczają zamożności i że bogactwo buduje się poprzez oszczędzanie, inwestowanie oraz świadome obniżanie kosztów życia.