Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny ma zapewnić obywatelom Wspólnoty nową perspektywę oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę. Przewiduje to projekt ustawy, który ma wprowadzić niezbędne zmiany w prawie krajowym w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie OIPE.
Nowe przepisy mają określić limity wpłat na OIPE w roku podatkowym oraz ulgi podatkowe w związku z gromadzeniem środków na OIPE. Ustawy ma zostać przyjęta w pierwszym kwartale 2021r.
Największą wartością programu będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia kapitału przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego państwa członkowskiego UE do innego.OIPE nie będzie można znacjonalizować ani przekształcić zgodnie z potrzebami władz. W informacjach podanych na stronie Ministerstwa Finansów dotyczących projektu ustawy możemy przeczytać, że ,,Jednym z czynników, który wymaga gromadzenia dodatkowych oszczędności jest starzenie się społeczeństwa europejskiego wraz wydłużającą się średnią długością życia oraz spadkiem przyrostu naturalnego, które może spowodować, że średnia wysokość emerytury państwowej będzie w dłuższej perspektywie spadać i stanowić coraz niższy odsetek średniego wynagrodzenia.”