Co się bardziej opłaca: wynajmować mieszkanie i płacić właścicielowi czynsz, czy kupić mieszkanie na kredyt i spłacać raty przez 20-30 lat?
Aby odpowiedzieć na to pytanie specjaliści z firmy Expander w miesiącu sierpniu 2020r przeanalizowali 28 236 ogłoszeń cen najmu oraz 38 246 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Na podstawie zebranych danych przygotowano analizę porównawczą kosztów najmu i rat kredytu za 40 metrowe mieszkanie w różnych miastach Polski. Analiza nie uwzględnia dodatkowych kosztów związanych z remontami, opłatami sądowymi i notarialnymi, prowizji banku i pośredników ponieważ mają one indywidualny charakter i odnoszą się do konkretnej nieruchomości.
Jak wynika z powyższej tabeli największe różnice pomiędzy czynszem a ratą kredytu występują w Sosnowcu 69% i Częstochowie 40%, a najmniejsze w Krakowie 4% i Toruniu 8%
A co jeśli kupię mieszkanie na kredyt i nie będzie mnie stać na spłatę kredytu?
Jeśli nie będzie Cię stać na spłatę kredytu to najprawdopodobniej nie będzie Cię również stać na opłacanie comiesięcznego czynszu za wynajmowane mieszkanie, który jak wynika z powyższej tabeli wynosi więcej niż rata kredytu.
Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i nie płacisz czynszu to będziesz musiał opuścić zajmowane lokum i wynająć pokój lub tańsze mieszkanie bo przecież gdzieś musisz mieszkać. Możesz również zamieszkać z rodzicami jeżeli masz taką możliwość?
Jeśli kupisz mieszkanie na kredyt i popadniesz w problemy finansowe uniemożliwiające spłatę rat to zawsze możesz wynająć swoje mieszkanie i w ten sposób spłacać raty kredytu. Oczywiście w takiej sytuacji też będziesz musiał przeprowadzić się do tańszego mieszkania lub zamieszkać z rodzicami.
W ostateczności możesz też sprzedać mieszkanie i spłacić kredyt w całości.
Będziesz wtedy w dużo lepszej sytuacji niż najemca ponieważ po sprzedaży mieszkania odzyskasz wkład własny oraz kapitał z rat kredytowych.
Oczywiście to czy lepiej kupić mieszkanie czy wynajmować zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Należy też wziąć pod uwagę, że warunkiem zakupu mieszkania na kredyt jest posiadanie zdolności kredytowej i co najmniej 60 – 80 tys. zł wkładu własnego .