Otwarte fundusze inwestycyjne są kontynuatorami prawnymi funduszy powierniczych, które działają w Polsce od 1992 r. Najprościej mówiąc fundusz inwestycyjny to nic innego jak prawnie zabezpieczone opakowanie dla środków powierzonych przez inwestorów. Funduszem zarządzają licencjonowani doradcy inwestycyjni zatrudnieni przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W zależności od rodzaju funduszu i polityki inwestycyjnej lokują oni środki pieniężne w różnego rodzaju papiery wartościowe np. akcje, obligacje, listy zastawne lub prawa majątkowe do nieruchomości. W zamian za dokonane wpłaty otrzymujesz jednostki uczestnictwa, które odzwierciedlają proporcjonalny udział w majątku funduszu inwestycyjnego. Mnożąc wartość jednostki uczestnictwa przez liczbę posiadanych jednostek, możemy łatwo obliczyć aktualną wartość środków ulokowanych w funduszu.
Inwestując w fundusze inwestycyjne możesz wybrać taki rodzaj funduszu, który ze względu na swój poziom ryzyka i dochodowości najbardziej odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom. Nie musisz dysponować dużym kapitałem, aby stać się uczestnikiem funduszu. W wielu funduszach otwartych wysokość minimalnej wpłaty ustalana jest na niskim poziomie i wynosi zazwyczaj 100 zł. Samodzielne inwestowanie na giełdzie przy tak niskich wpłatach byłoby niemożliwe ze względu na poziom kosztów inwestycyjnych.
Fundusz inwestycyjny to instytucją „zaufania publicznego” a jego działalność kontrolowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ustawa o funduszach inwestycyjnych nadała funduszom inwestycyjnym osobowość prawną co oznacza, że w przypadku bankructwa Towarzystwa Funduszu Inwestycyjnego aktywa funduszu nie mogą być przedmiotem egzekucji. Pamiętać jednak należy, że nie eliminuje to spadków cen aktywów w które fundusz ulokował powierzone środki.