Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie zdefiniujmy na najpierw co to jest instrument finansowy ?
Pojęcie instrumentu finansowego w polskim prawie rynku finansowego jest odzwierciedleniem implementacji Dyrektywy MIFID (Markets in Financial Instruments Directive), która zrewolucjonizowała sprzedaż produktów inwestycyjnych w Polsce.
Mówiąc prostym językiem instrument finansowy jest to pewna forma pieniądza lub umowy między stronami, która reguluje wzajemne zobowiązania oraz płatności w wyniku której u jednej strony powstają aktywa a u drugiej zobowiązania. Instrumenty finansowe mają formę zapisów komputerowych w odpowiednich bazach danych lub przyjmują formę umowy w formie papierowej określającej obietnice zawarte między stronami. Instrumenty finansowe ze względu na ich charakter możemy podzielić na instrumenty o charakterze wierzycielskim takie jak m.in. obligacje, bony skarbowe, depozyty bankowe oraz instrumenty o charakterze własnościowym np. akcje, prawa do akcji czy certyfikaty inwestycyjne.
Ze względu na termin zapadalności wyróżnia się instrumenty krótkoterminowe, których okres wynosi do 1 roku, średnioterminowe od 1 do 3 lat oraz długoterminowe, których okres zapadalności przekracza 3 lata.
Każdy papier wartościowy jest instrumentem finansowym ale nie każdy instrument finansowy jest papierem wartościowym. Staje się nim dopiero dopiero wtedy kiedy istnieje dla niego rozwinięty rynek na którym może być swobodnie wymieniany. Papierami wartościowymi nie będą więc jednostki funduszy inwestycyjnych czy polisy z UFK.
Piotr Siejka