Witam Cię na moim blogu !!!
Od dzisiaj przez kolejne 365 dni będę publikował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące finansów osobistych i firmowych.
Od dzisiaj przez kolejne 365 dni będę publikował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące finansów osobistych i firmowych.
Czytając tego bloga dowiesz się między innymi :
- Jak zadbać o swoją przyszłość i bezpieczeństwo finansowe ?
- Jakie są plusy i minusy różnych form gromadzenia kapitału ?
- Jak się zabezpieczyć na wypadek utraty dochodu ?
- Jak stworzyć kapitał na emeryturę i edukację dzieci ?
- Jakie ulgi odliczenia podatkowe możesz wykorzystać ?
Informacje, zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji dotyczących nabywania jakichkolwiek instrumentów finansowych a jedynie moje osobiste poglądy.
Pytanie 1. Jak działa ubezpieczenie na życie ze zwrotem składki ?
Schemat działania typowego terminowego ubezpieczenia na życie jest bardzo prosty Co miesiąc opłacasz składkę i jeśli w tym czasie dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową Ubezpieczyciel wypłaci osobie uposażonej określoną w umowie sumę ubezpieczenia. Jeżeli natomiast dożyjesz do końca trwania umowy to wpłacone składki przepadają.
Jeżeli zakładasz, że będziesz żył w zdrowiu i szczęściu a ubezpieczenie na życie kojarzy Ci się ze zbędnym wydatkiem to warto rozważyć zakup polisy ze zwrotem składki.
Ubezpieczenie skierowane jest przede wszystkim do konsumentów posiadających kredyt hipoteczny oraz inne długoterminowe zobowiązania finansowe. Suma ubezpieczenia zmniejsza się w każdą rocznicę polisy tak aby odpowiadać Twoim aktualnym zobowiązaniom. Tak skonstruowana polisa może być nawet o 100% tańsza od standardowej terminowej polisy na życie. Ponadto Towarzystwo Ubezpieczeniowe po zakończeniu umowy gwarantuje wypłatę części lub całość wpłaconych składek.
Poniżej przedstawiam przykładową kalkulacja ubezpieczenia na życie ze zwrotem składki dla osoby w wieku 30 lat przy początkowej sumie ubezpieczenia wynoszącej 200 000 zł
- składka miesięczna – 221 PLN
- okres trwania umowy – 25 lat
- suma wpłaconych składek – 66 300 zł
- gwarantowana suma po zakończeniu umowy – 66 300 zł
Wybierając polisę zwróć jeszcze uwagę w jakich sytuacjach Ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. Dobra polisa powinna posiadać nie więcej niż 3-4 wyłączenia.
Standardowe wyłączenia stosowane praktycznie przez wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe dotyczą:
- czynnego udział ubezpieczonego w aktach przemocy i terroryzmu
- popełnienia przez ubezpieczonego samobójstwa w pierwszych dwóch latach trwania umowy.
Ubezpieczyciel nie wypłaci również świadczenia jeżeli ubezpieczony we wniosku o zawarcie umowy podał dane niezgodne z prawdą a jego śmierć nastąpiła w pierwszych 3 latach trwania umowy
Moje filmy na YouTube
Moje filmy na YouTube